حق محرومیت فرهنگی

آیا ایرانیان متفکرتر شده‌اند؟
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴
رسوایی
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴
نمایش همه

حق محرومیت فرهنگی

نهیبی به خود برای اصلاح فرهنگ

 من حقوق بگیر نیستم اما در فیش‌های حقوقی بندی با عنوان حق بدی آب و هوا دیده‌ام، حق بدی آب و هوا ظاهراً مبلغی است که بابت شرایط بد اقلیمی به حقوق اضافه می‌شود، شرایط بد اقلیمی شرایطی است که بیشتر بر روی جسم اشخاص اثر می‌گذارد. اما شرایط بد فرهنگی چطور؟ شرایط بد فرهنگی بر روی روح، روان و امنیت جانی افراد تاثیر می‌گذارد و اثر آن بسیار مخرب‌تر از شرایط دشوار اقلیمی است. به عنوان یک مثال ساده می‌توان گفت که شرایط بد آب و هوایی شاید باعث بیماری شود اما رانندگی در شرایط بد فرهنگی باعث به خطر افتادن جان افراد می‌شود!

در اینجا ضمن اینکه می‌خواهم این مطلب به عنوان دستاویزی برای افزودن بند دیگری به حقوق مورد سوء استفاده قرار نگیرد اما از سوی دیگر می‌خواهم به این هم اشاره کنم که اگر با فرهنگ هستیم به خود بیاییم و در مقابل بی فرهنگی‌های حاد در موارد مختلفی مثل رانندگی، آلوده کردن محیط زیست  و … بایستیم و اگر خدای نکرده در این زمینه‌ها رعایت نمی‌کنیم مراعات بیشتری داشته باشیم.

چرا که با نهایت تاسف باید بگویم همین مورد که در اینجا با عنوان حق فقر فرهنگی مطرح شده است، در گذشته در دریافتی‌های برخی بیگانگانی که در ایران زندگی می‌کردند با عنوانی بسیار تاسف بار مطرح بوده است و در این خصوص به جای موضع گیری در مقابل چنین موردی باید به خود آییم و در اصلاح فرهنگ خود کوشش بیشتری به خرج دهیم، چرا که جبهه گرفتن راجع به چنین مواردی الزماً بهترین انتخاب نیست بلکه شاید به خود آمدن و اصلاح خود انتخاب بهتری باشد.

دیدگاه ها بسته شده است