عادات، فرهنگ و هوش

چگونه ابزار/گوشی اندرویدی خود را پیدا کنم؟
۷ آبان ۱۳۹۶
چگونه بنویسیم؟
۱۸ آذر ۱۳۹۶
نمایش همه

عادات، فرهنگ و هوش

در یک نگاه شخصی و غیر تخصصی توجهم به تاثیر عادات و فرهنگ اقوام بر روی میزان هوش جلب شد، در مورد عادات غذایی و تاثیر آنها بر هوش بحثی نیست و شاید بتوان گفت مردم مناطقی که در رژیم غذایی خود از مغز میوه‌جات و گردوی بیشتر استفاده می‌کنند شرایط هوشی بهتری دارند و باید در مورد اقوام و بومیان مناطقی که رژیم غذایی مناسبی از این جهت ندارند کار شود.

مورد دیگری که ذهنم را به خود مشغول کرده تاثیر برخی رفتارها بر هوش است که یکی از این موارد پرتاب کردن نوزادن به هوا توسط کسانی هست که محبتی بسیار ویژه به نوزاد دارند که در این حالت لطمه قابل مشاهده خوردن سر نوزاد به سقف یا عدم توانایی پرتاب کننده نوزاد در گرفتن نوزاد است و لطمه غیر قابل مشاهده هم صدمه‌ای هست که به مغز قوام نیافته نوزاد وارد می‌شود و احتمالاً کاهش توان ذهنی او!

یا بعضی لالایی‌های محبت آمیز با تکان شدیدی که مغز آدم بزرگ را به دهانش می‌آورد تا چه رسد به نوزاد!

مورد دیگری که برایم جالب بود این بود در برخی مناطق و قومیتها برای احترام به مهمان یا عزیزان متکای بلندتری برای قرار دادن در زیر سرش در هنگام خواب داده می‌شود و هر چه فرد عزیزتر – متکایش بلندتر، در این خصوص این سوال برایم مطرح می‌شد که آیا متکا به این بلندی در خون رسانی به مغز اختلال ایجاد نمی‌کند؟
به هر حال فکر می‌کنم باید مطالعه گسترده‌ای بر روی رفتارها فردی، منطقه‌ای و قومیتی بر روی هوش و همچنین ریشه کردن عادات غلط صورت گیرد.

شما هم احتمالاً موردی را مشاهده کرده‌اید که بر روی ذهن تاثیر منفی می‌گذارد و توجه چندانی به آن نمی‌شود…

دیدگاه ها بسته شده است